ООО “Спец-автотехника-М”
ДИСТРИБЬЮТОР АВТОЗАПЧАСТЕЙ
English в русский
 

Так створюються прокладки ГБЦ


Всі абсолютно герметичні!
 
У Деттінген-на-Ермс знаходиться штаб-квартира ElringKlinger. 135 років компанія, яка  працює по всьому світу, виробляє прокладки, а також іншу продукцію, таку як модулі з синтетичних матеріалів та екрануючі деталі. Із загальної чисельності 1600 працівників,  основна частина зайнята виробництвом прокладок ГБЦ “Made in Germany”.
 
Що спільного між сучасною прокладкою ГБЦ і цибулиною? Вони складаються з декількох шарів. Правда, якщо у цибулини вони відносно однакові, то шари прокладки ГБЦ ElringKlinger виконують різні функції. Вони вироблені з тонкої нержавіючої сталі або з вуглецевої сталі. Кількість шарів і форма прокладки залежать від типу двигуна, на який вона встановлюється. Сучасні прокладки для нових автомобілів мають від одного до семи шарів сталі. Функціональні шари, які відповідають за ущільнення, виконані з пружинистої сталі, інші – зі звичайної вуглецевої сталі. Як правило, функціональні шари знаходяться зовні, внутрішні шари служать в основному для забезпечення необхідної товщини.
 

  
Сучасне виробництво
 
У заводських цехах в Деттінгені, де виробляється більша частина прокладок ГБЦ, можна побачити обладнання різних типів і розмірів: від маніпуляторів, які підіймають окремі прокладки і переносять їх на інше місце, печей, через які проходять конвеєрні стрічки, до установок висотою до стелі зі штампувальним інструментом , що досягає висоти три метри. Тут шумно, як на перехресті основних транспортних шляхів в годину пік. Рекомендується постійно дивитися направо і наліво, оскільки всюди снують навантажувачі. Вони відвозять готові прокладки на відправку або підвозять сировину до місця обробки.
Виготовлення сучасної прокладки ГБЦ починається з котушки, тобто рулону сталевої стрічки. Ширина рулону залежить від розміру прокладки, що виготовляється. Для 4-х циліндрового двигуна застосовується стрічка шириною 400 мм. З цього матеріалу, який вже має необхідну товщину від 0,15 до 1 мм, і складаються окремі шари прокладки ГБЦ. Матеріал проходить через кілька валків рихтувального обладнання і направляється до однієї з гігантських машин, в якій робиться зовнішній контур і отвори, які посилюються жолобками і стоперами (підсилюючі елементи). ElringKlinger постачає свою продукцію майже на всі автомобільні заводи. Для кожного двигуна потрібна своя прокладка та інструмент для її виробництва. Щоб забезпечити повний цикл, починаючи від розробок і до виробництва готових виробів у себе на фірмі, компанія виготовляє штампувальне обладнання великих розмірів у власному підрозділі.
 
Еластичне ущільнення
 
Великі, зазвичай круглі вирізи в області камери згоряння мають по контуру так звані «Sicken» жолобки. Це таке поглиблення в формі жолобка, яке підсилює ущільнюючі властивості в критичних місцях. Потім заготовки з нержавіючої сталі подаються в піч, де вони набувають золотистого блиску, стають міцнішими і очищуються від всіх залишків машинного масла. Це важливо, тому що на багато сталевих пластин наноситься еластомірний шар, який в іншому випадку не матиме зчеплення. Еластичний шар синтетичного матеріалу служить для мікроущільнення. Він наноситься, так як і жолобки, навколо області камери згоряння або навіть на всю поверхню прокладки ГБЦ в залежності від конструкції і бажаних властивостей.
Коли всі шари – з нержавіючої сталі чи ні, з еластомерним покриттям або без нього – готові для виготовлення прокладки, маніпулятори складають їх один на один в певній послідовності і з’єднують окремі шари / пластини заклепками. Після цього прокладку можна встановлювати, але жодна деталь не виходить зі заводу ElringKlinger без всебічного контролю якості. Спочатку прокладка повинна довести свою герметичність «при стисненні». При тестуванні її притискають і подають на неї стиснене повітря. Якщо прокладка ГБЦ повністю герметична, вона надходить на ваги. Чутливий прилад перевіряє вагу прокладки. Тільки якщо специфічна вага правильна, перевірка закінчена. Якщо у штампа відламався один пуансон, то у прокладки може бути відсутнім один з вирізаних отворів, в цьому випадку її відбраковують.


Точні вимоги
 
У Деттінген-на-Ермс ніщо не залишається на волю випадку: співробітники періодично спеціально пропускають браковані деталі через обладнання, щоб перевірити, чи правильно воно працює і чи розпізнає всі несправні деталі. Після того як прокладка пройде всі випробування, на неї наносять серійний номер, номер замовника, іноді логотип. На завершення, спеціально навчений персонал проводить візуальний контроль, і тільки після цього готові і перевірені прокладки ГБЦ укладаються в ящики і відправляються на автомобільні заводи.
 
Такі ж високі вимоги до прокладок ГБЦ висувають оптові покупці на ринку автомобільних запасних частин. Виробництво прокладок сьогодні повністю відрізняється від виробництва, яке було 20 років тому. Старі двигуни працюють з прокладкою ГБЦ, ідентичною тій, яка була встановлена при їх виробництві. Тому ElringKlinger і в даний час виготовляє за допомогою спеціального дрібносерійного обладнання прокладки, які за сучасними вимогами не можна назвати актуальними ні за способом виготовлення, ні за їх внутрішньою конструкцією. Їх купують не в таких великих кількостях, як сучасні моделі, але попит на них як на запасні частини існує.
 
Справжні фахівці
 
За «спеціальні випадки»в Деттінгені відповідає відділ виготовлення зразків і прототипів. Працюючі тут у три зміни фахівці цілодобово шукають нові конструктивні варіанти, випробовують прототипи, виготовляють вироби на замовлення. Наприклад, власникові старовинного автомобіля потрібна прокладка ГБЦ для його «скарбу», але в продажу їх більше немає, професіонали ElringKlinger завжди готові допомогти. За допомогою лазера скануються контури зношеної прокладки. На підставі отриманих даних співробітники виготовляють точно таку ж запасну частину, справді одиничний виріб. Професіонали з ущільнення допоможуть не тільки раритетним автомобілям, прокладки ГБЦ «Зроблено в Деттінген-на-Ермс» успішно використовуються також і в багатьох гоночних автомобілях.
 
Без візуального контролю жодна прокладка не покидає завод.